MARCIN TIBURON

Instruktor tańca bachata

Marcin „el Tiburon” Dreger (bachata)

 Pasjonat wszelkich form tańca przede wszystkim zafascynowany kulturą latynoską i instruktor od lat związany z Olsztynem. Występował na scenach wielu polskich i europejskich krajów, zdobywając szereg nagród.
Pierwsze kroki taneczne stawiał pod okiem znanego choreografa Mariusza Krupińskiego w 1983 roku, w Reprezentacyjnym Zespole Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich „Warmia”. Kolejnym etapem jego tanecznej kariery było wstąpienie w szeregi Zespołu Tańca Towarzyskiego „Miraż”, gdzie pod okiem słynnej pary instruktorów Aleksandry i Krzysztofa Kulig odkrył miłość do tańców latynoskich, głównie Salsy Kubańskiej. Był członkiem Gdańskiej formacji bachatowej „THE 4 macja Salsa Club” pod okiem choreografów: Paweł Dylewski i Rafał Chołuj. Był członkiem Łódzkiej formacji bachatowej „Caricia” pod kierunkiem mistrzów Wielkiej Brytanii Angus & Ovgu. Regularnie organizuje imprezy Latino w „Mexicana food & music bar” w Olsztynie, podczas których próbuje zaszczepić ten temat szerszej grupie osób. Jest absolwentem Polskiej Akademii Kultury i Sportu w Gdańsku na kierunku Taniec. Zawodowo spełnia się w szeroko pojętej automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych w przemyśle. Kolejne hobby poza tańcem to produkcja domowych cydrów (III miejsce – Czerwiec 2023r. na Mistrzostwach Polski Cydrowników Domowych), win i nalewek.

Solidne podstawy coraz częściej skłaniały do poszukiwań „własnego” miejsca na tanecznej drodze życia. Stało się to w chwili, gdy  w 2010r. odkrył Bachatę, taniec pochodzący z Republiki Dominikany i rozpowszechniony w Hiszpanii. Regularnie pobiera nauki i szkoli się u najlepszych instruktorów na Świecie w tym gatunku: Korke & Judith, Ataca & La Allemana, Ronald & Alba, Pablo & Raquel, Chaves & Silvia, Kike & Nahir, Gabryel & Begonia, Daniel & Desiree, Louis & Andrea, Sergio & Ana, Andrea & Silvia, Angus & Ovgu, Alex & Laura, Jony & Noe, Esteban & Miriam i wielu innych. Często współpracuje z najlepszą parą w Polsce: Karolina i Grzegorz Winiarek. Stale uczestniczy w najważniejszych festiwalach latynoskich w Polsce i za granicą, podczas których wymienia się doświadczeniami z latynoską bracią z całego świata. Ciągły rozwój, mieszanie styli i  poszukiwanie własnego „bachatowego ja” doprowadziły do zdobycia czołowych miejsc (II miejsce – Maj 2014, I miejsce – Sierpień 2014), podczas bardzo wymagających konkursów  „BACHATA W CIEMNO” (polega na tańczeniu z zawiązanymi oczami z losowo przyznaną partnerką i losowo odtwarzaną muzyką).

Poszukując dalej swojej tanecznej drogi, odkrył „Kizombę” taniec pochodzący z Cabo Verde i rozpowszechniony w Angoli oraz Portugalii. Regularnie pobiera nauki i szkoli się u najlepszych instruktorów na Świecie w tym gatunku: Kwenda Lima, Ricardo & Paula (Afrolatin Connection), Joao & Giedre, Isabelle & Felicien, Enah & Pocahontas, Sara & Reda, Nuno & Nagyla, Fabricio & Josy, Bonifacio, Kristofer, Jacinto Teca, Miguel Monteiro, Mafalda Amado i wielu innych. Ściśle współpracuje z najlepszymi parami w Polsce: Łukasz i Karolina (Vamula), Ania i Marek (AfroMix), Agnieszka i Maciej (MaSemba).